Jak oszczędzać światło na ulicach?

Jak oszczędzać światło na ulicach?

Ochrona środowiska jest dla wielu osób ważną kwestią. Coraz większą uwagę przykłada się do oszczędzania energii w domach między innymi poprzez wyłączanie światła przed wyjściem.

Mniej osób przejmuje się oświetleniem ulic, które także ma negatywny wpływ na otoczenie, a co więcej, sporo kosztuje. Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi i zastanowić się nad sposobami zmniejszenia zużycia energii na ulicach miast.

 

Zalety stosowania oświetlenia LED na ulicach miast

 

Światło na ulicach miast oraz wsi wpływa na bezpieczeństwo zarówno osób poruszających się pieszo, jak i w sposób zmechanizowany. Oświetlenie miejsc zaciemnionych skutecznie zmniejsza przestępczość. Ponadto pozwala na wydłużenie dnia, umożliwiając funkcjonowanie nawet po zmroku. Inwestując w oświetlenie, najlepiej zdecydować się na technologię LED. Ten typ diod ma znacznie dłuższą żywotność, dzięki czemu nie trzeba martwić się o ich wymienianie i koszty związane z serwisowaniem. Plusem jest także ich wydajność. Zużywają znacznie mniej energii od tradycyjnych źródeł światła. Oświetlenie LED pozwala na sterowanie natężeniem oświetlenia ulic w zależności od potrzeb. Funkcja ta daje możliwość dostosowania mocy światła zależnie od warunków pogodowych i pory dnia, co przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Zminimalizowanie nadmiernego oświetlenia nocnego pozytywnie wpływa na faunę i florę. Żarówki LED mogą być wyposażone w czujnik ruchu, dzięki czemu włączają się, kiedy ktoś przechodzi obok nich. Zazwyczaj umieszcza się je w miejscach, w których stałe oświetlenie mogłoby przeszkadzać. Technologia LED pozbawiona jest szkodliwego promieniowania UV. Cała energia jest skierowana na światło widzialne. Systemy optyczne równomiernie rozprowadzają światło, co sprawia, że lampy można ustawić w większej odległości od siebie.

Posted on